1. Vyberte odměnu
Odměna jako klasický (primární) motivátor je něco, co má zvíře rádo (aniž by se to muselo učit) a bude se snažit to získat. Zpravidla nejlepší a nejsnáze dosažitelnou odměnou je potrava.
Objevte, co zažehne v očích vašeho papouška ohýnky dychtivého očekávání.
2. Natrénujte načasování (timing)
Načasování kliknutí je stěžejní.
Vezměte klikr do jedné ruky a druhou pusťte na zem klíče, míček apod. a klikněte přesně v okamžiku, kdy se dotknou země, ne dřív ani později. Můžete také požádat někoho, aby vás sledoval, jestli klikáte v ten pravý okamžik. Až vám to půjde dobře, zkuste pouštět klíče z menší výšky. Pak ještě vyzkoušejte pouštět klíče, které držíte ve stejné ruce jako klikr.
3. Vytvořte vazbu klikr – odměna
Nejdřív musíte svého papouška naučit, že kliknutí znamená "odměna přichází".
Zmáčkněte péro klikru, až vydá dvoutónovy zvuk – dvojité cvaknutí, a nabídněte papouškovi odměnu. Opakujte to 3 – 5 minut nebo i kratší dobu, pokud se vám zdá, že je papoušek sytý nebo ztrácí zájem.
4. Cílení (vodění)
Jako první trik naučte papouška dotýkat se vodící hůlky. Jednak je to velmi snadný cvik a vy i papoušek se ho snadno naučíte a uvidíte, jak vlastně výcvik s klikrem funguje. Papoušek pochopí spojení, že kliknutí znamená "teď děláš to, za co dostaneš odměnu, a vidíš, odměna už je tady". Vodící hůlku pak využijete při nácviku dalších triků, až budete potřebovat vmanévrovat papouška do určité pozice nebo ho rozpohybovat žádaným směrem, aniž byste se ho dotýkali.
Nejprve si najděte vhodné vodítko. Může to být jakýkoli předmět, ale nejlepší je něco podlouhlého – dřevěná tyčka, vařečka, lžička, pletací jehlice, kartáček na zuby, propiska (bez náplně), brčko...
Postavte papouška na bidýlko, tak abyste k němu pohodlně dosáhli a podržte mu tyčku asi 1-2 cm před zobákem a počkejte, až se ji dotkne. V tu chvíli klikněte, tyčku dejte mimo dosah, papouška odměňte a pochvalte. Pokud uhne hlavou, pomalu sledujte jeho pohyb, aby mel tyčku stále před sebou. Ale „nepronásledujte ho“ ani nedotýkejte se jeho zobáku, papoušek se musí rozhodnout dotknout se tyčky sám. Několikrát to zopakujte.
Jestliže se papoušek dotýká tyčky ochotně a opakovaně, můžete zvyšovat požadavky. Dejte tyčku kousek výš, aby se k ní musel natáhnout. Zase, jakmile se ji dotkne, klikněte, odměňte a pochvalte.
Několikrát zopakujte.
Teď dejte tyčku níž, aby k ní musel sehnout hlavu. Zase následuje klik, odměna pochvala. Potom nabídněte tyčku zleva, aby musel pootočit hlavu a pak zase zprava.
Jestliže se umí papoušek dotknout vodítka nahoru, dolů, doprava i doleva, dejte mu ho tak daleko, aby musel udělat 1 krok, aby na něj dosáhl. Vzdálenost postupně prodlužujte, až si dojde pro tyčku alespoň 6 kroků v libovolném směru.
Teď můžete odložit klikr, ale stále papouška odměňujte a chvalte. Trénujte cílení na různých místech (na kleci, na ptačím stromě, na stole, v pokoji, v kuchyni...)
Můžete také přidat povel, ale nemusíte, přítomnost vodítka je sama o sobě povelem.
Cílení můžete používat také jako malou rozcvičku každé lekce.
Pokud se váš papoušek nechce vodítka dotknout, můžete odměnit třeba, když se na něj aspoň podívá, když k němu natáhne krk, když směrem k němu udělá krok atd.
Jako další cvik natrénujte některý z těch, při kterých používáte nějakou pomůcku (například lezení na žebřík nebo zvonění na zvonek). Předejdete tak žebravému chování. Když nemá papoušek výcvikovou pomůcku k dispozici, nemůže cvik předvádět a loudit tak z vás odměnu. Pokud byste ho ale příliš brzy naučili něco, k čemu žádnou pomůcku nepotřebuje, může vám sám o sobě toto chování stále nabízet v naději, že z vás nějakou dobrotu dostane a bude se obtížněji učit nové věci.