VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Vyberte odměnu

Odměna
Odměna jako klasický (primární) motivátor je něco, co má zvíře rádo (aniž by se to muselo učit) a bude se snažit to získat. Zpravidla nejlepší a nejsnáze dosažitelnou odměnou je potrava.
Odměna není část běžné denní dávky krmení, ale má zažehnout v očích našeho papouška ohýnky dychtivého očekávání. Tedy nejdřív musíte objevit, co má papoušek k smrti rád.
Několik dnů předkládejte svému papouškovi rozmanitá jídla v dobu, kdy ho obvykle krmíte a pozorujte, která si vybere mezi prvními. Můžete zkusit ovoce zeleninu, vařené zrní, neslané sušenky, zelené krmení, bílé nebo celozrnné pečivo, oříšky a různé zrniny. Může mít také rád ovocný džem (domácí, bez konzervačních přísad), džus (vymačkanou šťávu z ovoce), papájová semena, nesolený popcorn; nikdy nevíte, dokud se nezeptáte. Většina ptáků má ráda semena nebo oříšky, takovou odměnu snadno schováte v kapse. S ovocným pyré nebo dětskou přesnídávkou je to trochu pracnější, ale můžete ji snadno nabídnout na lžičce. Jedno ponoření zobáku = jedna odměna. Malí papoušci rádi zobají z klasu prosa. Loriové dají pravděpodobně přednost čerstvému ovoci nebo ovocné šťávě ze lžičky.
Jestliže budete používat oříšky nebo větší semena (slunečnice, dýně), kupte loupaná a uchovávejte je v ledničce. Předkládejte různé druhy krmení a pamlsků a z každé série si poznamenejte 3 nejoblíbenější. Celou top hitparádu pak nabídněte najednou a zase sledujte, které 3 pamlsky si papoušek vybere mezi prvními. Ty pak používejte jako odměnu při výcviku. Mimo cvičení je papouškovi nedávejte. Při výcviku začněte s tím úplně nejoblíbenějším a postupně je prostřídejte.

Pamlsky
OŘECHY (vyloupané, nesolené): mandle, brazilské ořechy, kešu, lískové ořechy, vlašské ořechy, buráky, pekanové ořechy, pistácie...
SUCHÉ CEREÁLIE (přečtěte si složení; neměly by obsahovat soli, cukr nebo být obohacené železem. Nejlepší jsou celozrnné.)
TEPLÉ, VLHKÉ CEREÁLIE: ovesné vločky (kaše)
KOŘENÍ: kmín, koriandr, kardamon, anýz, chilli paprička
PEČIVO: různé křehké chleby, suchary, topinky (nesolené, nesmažené)
ZRNINY: proso, dýně, slunečnice, pohanka, oves, kardi, konopí...
OVOCE: jablko, žlutý meloun, banán, pomeranč, fík, grep, papája, jahody, vodní meloun...
ZELENINA: brokolice, zelí, celer, kukuřice, zelené krmení, hrášek, rajče, paprika...
PYRÉ (vařené i nevařené): kukuřičné, špenátové, rajčatové, pšeničné...
JINÉ: popcorn (nesolený, neochucený), dětská výživa

Jak velká má být odměna?
Učení jde rychleji, čím vyšší je stupeň zpevnění, tzn. že chcete papouška odměnit co nejvíckrát v krátkém čase. Jestliže bude odměna příliš velká, papoušek ji bude dlouho přežvykovat, zasytí se rychleji a ztratí zájem dřív, než něčeho dosáhnete. Velikost odměny má být tedy malá, na jedno polknutí. Jedno zrnko prosa pro malého papouška jako je andulka nebo korela. Středně velkému papouškovi jako je senegalec nebo aratinga stačí 1/4 loupaného semínka slunečnice. Amazoňan, menší druhy kakaduů nebo žako může dostat 1/2 slunečnicového semínka. Velkým arům nebo kakaduům můžete dát odměnu velikosti 1/2 mandle.

Kdy a jak nabídnout odměnu?
Při výcviku je nejlepší mít odměnu šikovně po ruce, abychom pro ni snadno sáhli, ale aby na ni nedosáhl papoušek a aby ji ani neviděl. Je šikovné mít ji třeba v misce na stolku nebo poliččce za zády nebo v kapse. Obvykle ji po kliknutí podáváme papouškovi v prstech. Jestliže to není z nějakého důvodu možně (papoušek kouše nebo se prstu bojí), můžete mu ji nabídnout na lžičče, vařečce nebo podat v misce. Také ji můžete položit na stůl před papouška.
Při výcviku se snažte, aby odměna následovala po kliknutí co nejrychleji. Pokud by byla pauza příliš dlouhá, papoušek by nevěděl, za co byl odměněn. Nejdřív si způsob podávání odměny vyzkoušejte, ze začátku se vám bude zdát, že máte málo rukou – musíte držet klikr, zpravidla nějakou výcvikovou pomůcku a ješte podat papouškovi pamlsek.

Co s papouškem, který o jídlo nestojí?
Cvičte v době, kdy je papoušek hladový – před snídaní nebo večeří. Vyzkoušejte různé denní doby. Udělejte kolem pamlsku divadýlko a před papouškem ho ochutnejte. Jestliže začne ztrácet zájem o jeden druh odměny, zkuste jinou. Pokud si vezme párkrát a pak už ztrácí pozornost, zkraťte lekci. Ptáky, kteří mají rádi drbání (jako třeba kakaduové), můžete za odměnu místo pamlsku poškrábat na hlavě nebo zádech. Jestliže máte více papoušků, cvičte s tím žravějším a aktivnějším a buchtu nechte, ať se dívá. Možná ho to rozhýbe nebo alespoň něco odkouká.

Jackpot
Kdykoli zaznamenáte, že se papouškovi v hlavě „rozsvítilo“ nebo udělá nečekaný pokrok ve výcviku nebo se mu podaří něco, co byste zvláště rádi odměnili, můžete mu dát zvláštní bonus. Jednou klikněte a dejte mu 4 nebo 5 obvyklých pamlsků, jeden po druhém. Také ho bouřlivě pochvalte. Klikejte vždy jen jednou! Jestliže chcete zdůraznit své nadšení nad výkonem, zvětšete odměnu, ne počet kliknutí. Jackpot je překvapení pro učícího se, které vyvolává zvědavost, kdy zase přijde.
Někteří cvičitelé jackpotem zpravidla lekci ukončují.


zpět