VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Cviky s předměty

Pokud začnete výcvik učením chování, při kterém potřebujete nějakou pomůcku, váš další trénink bude mnohem snazší. Předejdete totiž žebravému chování. Jakmile se papoušek naučí, že z vás může nějakým způsobem vyloudit odměnu, bude vám toto chování nabízet. Jestliže ale k němu potřebuje nějakou pomůcku a momentálně ji nemá k dispozici, nemá předvádět co. Zatímco pokud ho nejdříve naučíte cvik nevyžadující žádný předmět (třeba kývání hlavou), bude vám neustále tento cvik nabízet (aby z vás dostal pamlsek) a nebude se chtít učit nic dalšího nového. Pro začátek vyberte alespoň 2 triky s předměty (začněte s výcvikem cílení), než papouška budete učit triky bez pomůcek.

Nejdřív vytvořte vazbu klikr – odměna, nejlépe den předem. Vyberte místo, kde budete cvičit – takové, kde se papoušek cítí pohodlně a připravte si klikr, odměnu, pomůcky, poznámkový papír a tužku (je dobré si poznamenávat své postřehy během výcviku, úspěšné a neúspěšné pokusy).
Pokud váš papoušek nerad vychází z klece, je agresivní nebo naopak plachý, cvičte ho v kleci skrz mříže.
Pohybujte se kolem papouška klidně, nedělejte prudké pohyby rukama. Pokud papouška trénujete pro něj na ne zcela běžném místě, dejte mu chvíli na rozkoukání a prozkoumání okolí. Když odlétne nebo odejde z místa, kde cvičíte, neběhejte za ním, počkejte, až se vrátí, klikněte a odměňte ho.
Jakmile se papoušek naučí nějaký trik s předmětem, pak přítomnost tohoto předmětu je sama o sobě výzvou, aby papoušek trik předvedl. Nemusíte tedy přidávat žádný povel, ale pokud chcete, můžete.
Čas od času již naučené triky opakujte.
Pomůcky, které používáte při výcviku nedávejte papouškovi na hraní.

Není jeden správný postup, jak papouška naučit nějakému cviku. Pravidlo číslo 1 je, že papoušci nedodržují pravidla. Když se vám nedaří jeden způsob, zkuste jiný.
Začněte s výcvikem cílení, a pak si vyberte cokoli dalšího: