VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Nasazování kšírů

Pokud chcete chodit s papouškem ven a chcete k zajištění papouška použít postroj (kšíry), mějte na paměti, že papoušek je jednak tvor lekavý, a jednak vynalézavý. Vodítko noste omotané kolem zápěstí nebo připnuté k pásku. Buďte ve střehu, vyhodnocujte potenciální nebezpečí. Papouška mějte stále pod přímým dozorem.

Dříve než začnete s výcvikem oblékání postroje, naučte papouška čtyřem nebo pěti cvikům za pomoci klikru, včetně cílení, a ujistěte se, že mu nevadí, když se ho dotýkáte, i na křídlech a pod křídly.
Obstarejte si postroj v barvě, kterou má papoušek rád. Pro výcvik je lepší takový, který se dá rozložit na několik menších částí. Nikdy neklikejte a neodměňujte papouška za okusování postroje.

Tento výcvik může trvat dny a týdny, záleží na typu papouška a jeho osobnosti. Pokud papoušek v některém okamžiku propadne panice, přestaňte a cvičte chvilku něco jiného, co už umí a má to rád. Ve výcviku s postrojem už ten den nepokračujte. Pokud začne kšíry nenávidět, odložte je na několik týdnů, a pak to zkuste znovu. Odměňujte papouška často a zvyšujte své požadavky pouze tehdy, máte-li alespoň osmdesátiprocentní úspěšnost. Začněte s krátkým kouskem popruhu. Klikněte a odměňte papouška, když se na něj dívá, potom, když toleruje, když s ním pohybujete v jeho blízkosti. Jakmile je klidný, když se s částí postroje k němu přiblížíte, přehoďte mu ho opatrně přes záda, klikněte, ihned sundejte a odměňte ho. Opakujte to, dokud to klidně neakceptuje, a pak čas postupně prodlužujte. Nikdy neklikejte ani neodměňujte, pokud si sundá popruh sám. Potom vše zopakujte s delším popruhem. Pokud ho opět dobře toleruje, rozeberte kšíry na části a znovu celý postup opakujte, nejdřív s kratší, potom s delší částí postroje.

Pak sestavte postroj tak, aby vytvořil velkou smyčku. Jestliže to nejde, udělejte smyčku z vodítka. Prostrčte vodící tyčku skrz oko a papouška lákejte. Postupně táhněte tyčku zpět, až papoušek dobrovolně prostrčí hlavu skrz smyčku, ale dejte pozor, aby se ho popruh zatím nikde nedotýkal. Jakmile tento krok akceptuje, smyčku mu opatrně položte přes záda, klikněte, ihned zvedněte a odměňte ho. Postupně dobu, kdy mu leží smyčka na zádech, prodlužujte. Až to bude tolerovat, kšíry sestavte, smyčku zmenšete, celý postup opakujte.
Nyní mu kšíry nechte celou vahou ležet na zádech. Potom zapněte jednu sponu, klikněte, rozepněte sponu, sundejte kšíry a papouška odměňte. Opakujte to, postupně zapínejte další spony a nakonec upravte na papouškovi postroj do správné polohy. Neutahujte jej příliš, aby mohl snadno dýchat – měli byste pod popruh podstrčit dva prsty.

Jakmile si papoušek nechá bez protestů oblékat postroj, můžete začít chodit ven. Buďte opatrní, noste s sebou klikr a odměnu. Trénujte občas nasazování i přes zimu, přestože ven s papouškem nechodíte, aby to nezapomněl a nemuseli jste začít s výcvikem znovu.


Užitečné dovednosti