VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Škubání

Škubání peří může mít mnoho příčin, proto neexistuje jedno univerzální řešení.

Jako první krok nechte papouška vyšetřit, abyste vyloučili zdravotní důvody.
Z jídelníčku vynechte jakoukoli upravovanou stravu, s obsahem umělých barviv, dochucovadel a konzervantů. Papouškovi dávejte pouze neupravenou přírodní stravu. Někdy pomáhá udržovat množství živočišných bílkovin kolem 5% celkového příjmu.
V prostorách, kde papoušek pobývá, udržujte dostatečnou vlhkost (zvláště v zimě v bytě s ústředním topením), asi tak na 50%. Papouška často sprchujte. Můžete ho postříkat protiškubacím sprejem.
Dejte mu množství hraček a bidel k okusování, aby se rozptýlil. Také ho můžete zabavit nějakým výcvikem. Hladinu stresu snižte co nejvíce, ať se nikdo z rodiny v blízkosti papouška nehádá a nepere (např. děti).
Také může pomoci pobyt na nefiltrovaném slunečním světle.
Pokud vidíte, že se papoušek škube, neběžte hned k němu, neokřikujte ho, mohl by začít škubání používat jako způsob, jak získat vaši pozornost.



Pokud se papoušek škube ze zlozvyku nebo protože se cítí v lidské společnosti nesvůj, můžete zkusit výcvik s klikrem.

D.B. Klerk (cvičitelka a záchranářka ptactva) používala clicker training k řešení problému dlouhotrvajícího škubání, které veterinář diagnostikoval jako psychické, u 3 papoušků – eklektuse, žako kongo a bílého kakadu (tedy 3 druhů, které jsou známé sklonem ke škubání).

Nejdřív každého papouška naučila několika různým cvikům (pomocí klikru). Tím je zaměstnala a zaměřila jejich pozornost na něco jiného, než na škubání. Pak se pokusila odstranit škubání úplně.
První den stále pozorovala papoušky a klikala a odměňovala jakoukoli ne-škubací činnost. Na konci dne začala odměňovat také, jestliže se papoušek díval na hračku, pohyboval se směrem k ní nebo si s ní hrál.
Druhý den odměňovala jak hraní si, tak všechny ne-škubací činnosti. Zároveň, když si papoušek hrál, pouštěla jistou hudbu. Ta se pak stala povelem ke hře s hračkami. Zároveň spojila jinou hudbu s chvílemi odpočinku.
Pak obě hudby ("hrací" a "odpočinkovou") proložené pauzami ticha naprogramovala na CD přehrávači a pouštěla ji papouškům během dne, když byla v zaměstnání. Všichni 3 papoušci se přestali škubat.

Melinda Johnson: Clicker Training for Birds


Problémové chování