VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Velký orel

Velký orel (Big Eagle) je cvik, kdy papoušek zvedne současně obě křídla a v této pozici je chvíli podrží.

Je to cvik, při kterém nepotřebujete žádnou pomůcku, tedy nakonec musíte přidat povel. Kromě slovního povelu můžete přidat ještě nějaký posunek (třeba zvednutý palec). Pak můžete papouška požádat o předvedení cviku slovně nebo nenápadným gestem.

Papoušek se čas od času protahuje, takže odchytit takové chovaní není těžké. Ve chvíli, kdy papoušek zvedne křídla, klikněte, pochvalte a odměňte ho. Někteří papoušci se protahují častěji po sprchování. Také ho můžete pošimrat současně ukazováčky pod křídly.
Pokud nemáte právě v ruce klikr, můžete mlasknout jazykem o patro, nebo papouška alespoň pochválit a odměnit. Papoušek zvedne křídla a zase je spustí poměrně rychle, dobře tedy načasujte kliknutí, aby křídla byla skutečně v nejvyšší poloze. Po několika zpevněních papoušek začne křídla zvedat častěji.

Pokud zvedá křídla jen málo, ne až úplně nahoru, klikněte a odměňte i tak. Pak jednou vynechejte. Pták příště zvedne křídla výš. ("Jaktože nebyla odměna? Tys to neviděl? Tak dobrá, udělám to ještě jednou. Vidíš, jak je zvedáááám?") Klikejte a odměňujte pak pouze tuto vyšší pozici. Po několika opakování zase jednu odměnu vynechejte a pták příště zase zvedne křídla výš. Tak ho postupně přimějete zvednout křídla až nahoru.

Jakmile papoušek spolehlivě a často křídla zvedá, stejným způsobem ho přimějte, aby v této pozici vydržel několik sekund.

Nakonec přidejte povel, odměňte pouze zvednutí křídel, které následuje po povelu.

Nyní můžete odložit klikr, stále chvalte a odměňujte.


Cviky bez předmětů