VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Koupání

Papoušci žijí v teplém, vlhkém tropickém klimatu, takže potřebují pravidelně koupat, aby si udrželi zdravé peří i kůži. Roste často své papoušky ručním mlžným rozprašovačem, můžete je i brát s sebou do sprchy.
Zdá se, že papoušci mají raději chladnější koupel. Používejte pouze čistou vodu, žádný šampon nebo mýdlo. Pokud má papoušek peří opravdu velmi špinavé, poraďte se s veterinářem, čím ho očistit.

Pokud se váš papoušek rozprašovače bojí, zkuste postříkat zeď na opačné straně místnosti, během toho klikněte, odložte rozprašovač a dejte papouškovi odměnu. Možná se budete cítit hloupě, ale nadšeně u toho pokřikujte. Pokračujte na dalších místech v místnosti, k papouškovi se přibližujte jen tehdy, je-li klidný. Jakmile se dostanete dostatečně blízko, stříkněte jednou nad něj a nechte na něj padat jemnou mlhu. Postupně délku ostřikováni prodlužujte, pokud to akceptuje, klikejte a odměňujte jeho rostoucí toleranci.
(Nikdy nepoužívejte rozprašovač k potrestání papouška. Pokud se sprchuje rád – což většina papoušků ano – budete posilovat chování, které chcete potlačit; pokud to rád nemá, může ho naučit koupání nenávidět. Mimochodem, víme, že trest nemá předpověditelný dopad na budoucí jednání.)

Někteří papoušci se rádi koupou v mělké misce, v kuchyňském dřezu nebo tekoucí vodou z kohoutku.

Pokud chcete vzít papouška s sebou do sprchy, můžete koupit nebo vyrobit si sprchovací bidlo – např. z plastových trubek, spojek a pevných přísavek – a bezpečně ho připevnit na zeď. Začněte s chladnější vodou, postupně můžete přidávat teplejší. Použijte mlasknutí jazykem jako klikr a každý krok spojte s legrací, pamlsky, drbáním a chválením nebo čímkoli, co má váš papoušek rád. Nejprve ho postavte tak, aby ho sprška zasáhla jen jemně a krátce, sekundu nebo dvě, pak ho odložte na závěsovou tyč nebo dveře, odkud může pozorovat, jak se sprchujete, a při tom je z dosahu stříkající vody. Příště ho postříkejte více a déle. Buďte opatrní, ať nepřekročíte papouškovu hranici tolerance, ale s každou koupelí pokračujte pomaloučku dál a dál. Pokud má papoušek rád nadšení, vískání, je to dobrý nápad. Sousedé si sice asi budou myslet, že jste blázen – ale komu to vadí? Cvičte tak dlouho, jak bude potřeba, aby papoušek vydržel delší sprchu a promáčel si peří – měsíc výcviku není nerealistická doba.

Aby se nenastydl po pořádné koupeli, můžete papouška jemně zabalit do ručníku, aby odsál trochu vody, a pak ho dát na teplé místo uschnout.


Užitečné dovednosti