Papoušci a jejich příbuzní se mohou naučit čistotnosti, tj. udělat potřebu na určeném místě.
Naučte svého papouška nejprve několik jiných cviků, aby se pouštění trusu nestalo žebravým chováním. Nikdy neposilujte tlačení naprázdno. Počkejte, až bude fyzicky dospělý, u většiny středních papoušku je to přibližně kolem jednoho roku. Pro toto chování použijte nějaké slovní označení jako třeba „šikovný“ a budete potřebovat přesnou práci s klikrem (přesně načasovat kliknutí). Pták si může na učené místo dojít nebo doletět sám, pokud ne, nezapomeňte ho tam včas donést. Může se naučit vám dát signál, takže buďte pozorní, ale na rozdíl od psa, papoušek není schopen udržet potřebu dlouho.
Rozhodněte se, kde papoušek bude potřebu vykonávat. Pokud si hraje na bidle nad kleci nebo létá po domě, můžete chtít, aby chodil do klece. Pokud si hraje na vás, zatímco odpočíváte, rozložte si v dosahu noviny nebo nějakou nádobu a v pravou chvíli ho nad nimi podržte.
Několik dní před tím, než začnete s tréninkem, papouška pozorujte, abyste si všimli, co papoušek dělá, když se mu „chce“ a jak často. Malí papoušci vyměšují obvykle každých deset nebo dvacet minut, zatímco velcí vydrží až tři čtvrtě hodiny, ale je to individuální. Papoušek také vyměšuje častěji, když snědl hodně ovoce a zeleniny nebo se napil.
1. Když si všimnete, že papoušek právě udělal potřebu, nastavte si stopky, abyste věděli, kdy se mu bude asi chtít příště.
2. Když stopky zazvoní, podržte ho nad určeným místem. Sledujte řeč jeho těla a vydejte nějaký slovní povel těsně před tím, než pustí trus, tento povel si spojí s potřebou. Po té ho hned pochvalte „šikovný“ a dejte mu odměnu. Pokud dělá potřebu v kleci, můžete ho za odměnu vyndat a pohrát si s ním.
3. Opakujte to několik dní, vždy ho nad určeným místem podržte.
Brzy se naučí v určený čas vyměšovat na povel. Pokud se mu stane omyl, ignorujte to, sledujte hodiny a posilujte zdařilé pokusy častěji.