Kdy začít cvičit agility

Kdy začít se štěňetem cvičit agility? To je věčná otázka každého začínajícího agiliťáka. Ale pokud chcete získat odpověď, musíte si rozmyslet, co se vlastně za otázkou skrývá. Pokud bychte chtěli běhat celé parkury, tak to samozřejmě štěně nezvládne. Ale součástí hry zvané agility je víc než překonávání překážek. Většina psů dostává za odměnu pamlsky nebo hračku, takže to je první, na čem můžete se štěnětem pracovat. Dále vám pes musí věnovat pozornost, i když jsou okolo další psi, to si také můžete zkoušet dlouho před tím, než se k překážkám dostanete. Většina týmů také potřebuje odložení na startu v sedě, v leže nebo ve stoje. Pokud budete chtít učit zóny na targety, ať už zastavované nebo sbíhané, můžete s nimi experimentovat i se štěnětem. Agility jsou převážně samé triky jako "přeskoč tohle", "běž tam", "šlápni tady", "najdi díru"... A učit se různé triky baví i štěňata.

Zprvu je většina učení spíše hrou - běháte s hračkou a necháváte psa, ať vás honí, vedete ho do otoček nebo okolo stromů. Přetahujete se s ním a necháváte mu také čas, aby rozvíjel svoje sociální schopnosti ve hrách s ostatními štěňaty, berete ho do různých prostředí. Učíte ho základům sebekontroly a spolupráce s člověkem. Z toho je jasné, že agility se pes může učit téměř okamžitě. Ale začít s překážkami má smysl až tak v půl roce, kdy pes kromě tunýlků může objevovat i skokovou gymnastiku s regulátory bez tyček, o několik měsíců později mu pak můžete ukazovat, co budete chtít na zónách, i když to ještě nebude na překonávání vysoko postaveného áčka nebo celé houpačky.

Jako poslední na řadu pak přijde slalom a všechny překážky ve standartní výšce, podle některých veterinářů je ideální dostat se na závodní úroveň tak v roce a půl.

napsala Katka

The person who says it cannnot be done should not interrupt the person doing it. (Chinese Proverb)