ZOO POD KOPCEM

www.lerl.info/parrots

Aktuálně

14.11.2017
Všechna mláďata žaků jsou již ve svých domovech.


Články

Papoušek šedý - Žako

Odchov 2014 - Kulíci

18 dní 18 dní - už skoro vidí

V další sezóně po úspěšném prvním hnízdění snesla samice celkem 5 vajec. Nejdříve si jich moc nevšímala, hodně pobývala mimo budku a ani ji moc nehlídala. Na snůšku zasedla až po snesení třetího vejce. Při tomto hnízdění byli papouškové také podstatně méně agresivní. První mládě se vylíhlo 16. července, další pak v odstupu 2 a 3 dnů.

Po několika dalších dnech jsem se rozhodla zbylá dvě vejce vyhodit, v budce bylo poměrně rušno a hrozilo, že se rozbijí. Ovšem z jednoho vejce se začalo ozývat hlasité pískání, proto jsem je urychleně vrátila zpět do budky. Další den se vylíhlo mládě. Měla jsem obavy, zda se mezi výrazně většími sourozenci prosadí, ale při kontrole budky mělo volátko plné. O dva dny později se vylíhlo mládě i z posledního vejce. Samice v té době již pobývala v budce méně, bylo poměrně teplo a mláďata se hřála i navzájem. Obě mladší mláďata se schovávala v teple pod většími sourozenci.

Nejmenší mládě jsem bohužel po dvou dnech našla uhynulé. Druhé nejmladší se však zdálo prospívat docela dobře. Mláďata obdržela pracovní názvy Kulík, Dulík, Bubík a Kačka. Jak mláďata rostla, začal být patrný velký rozdíl mezi třemi staršími a benjamínkem. Kačka byla velmi vitální, ozývala se ze všech mláďat nejhlasitěji, při každé kontrole budky měla volátko plné, ale nerostla. Devátý den jsem se rozhodla ji z budky odebrat. Vážila jen 28 g. (Pro srovnání – její sourozenci, které jsem brala z budky o dva dny později, 180 g).

váhový přírůstek váhový přírůstek

Mládě jsem nakrmila 2 ml dokrmovací kaše a uložila plastové misky. Protože nemám inkubátor, misku jsem zabalila do fleecové deky a potřebnou teplotu jsem udržovala pomocí nahřívacích obilných polštářků. Bohužel přišly komplikace - mládě trávilo jen velmi pomalu. Ještě po 5ti hodinách od nakrmení mělo hodně potravy ve volátku.

Abych podpořila trávení, začala jsem kaši rozmíchávat odvarem z heřmánku nebo kmínu. Po konzultaci s chovatelkou Martou Bartlovou jsem sehnala rehydratační roztok Duphalyte, kterým jsem přidávala do kaše, případně jsem podávala mláděti samotný, když nebylo vole dobře vytrávené. Přes tyto problémy bylo mládě stále velmi vitální, vytrvale se hlásilo o potravu. Po dvou kritických dnech nastal obrat k lepšímu, trávení se upravilo a mládě začalo přibírat.

Tři starší mláďata jsem odebrala z budky o 2 dny později ke kroužkování, a protože jsem odjížděla na dovolenou, do budky jsem je již nevracela a také je začala ručně dokrmovat. Mláďata prospívala dobře. Problém s vyvrhováním potravy po nakrmení, s kterým jsem se potýkala při minulém odchovu, se objevil také u těchto mláďat. Příště proto zkusím změnit značku dokrmovací kaše.

3 měsíce už samostatní

Ve věku 36 dní Kačka vážila 305 g, riziko zlomeniny již také příliš nehrozilo, takže byla přidána ke zbylým sourozencům do společného kyblíku. Protože jsem měla zájemce o samičky, nechala jsem u mláďat určit pohlaví. Dva papoušci byli samci a dvě samičky, což jsem tak trochu tušila z váhových přírůstků. Dvě mláďata byla totiž mohutnější a těžší. Nejmenší Kačka dohnala své sourozence ve 2 měsících. Ve třech měsících, kdy byla mláďata prakticky samostatná, již mezi ní a starší sestrou nebyl patrný žádný velikostní rozdíl.

Odstav probíhal bez problémů, mláďata byla soutěživá a zvědavá a o předloženou potravu se ihned zajímala. Ve 2,5 měsích jsem mláďata přemístila z bedny do klece. Tři starší mláďata hlavně zkoumala okolí a snažila se lézt na bidlo, nejmenší Kačka trávila prakticky veškerý čas v misce s krmením a stále žrala :-) Ve třech měsících byla mláďata plně samostatná a mohla jít k novým majitelům. Samci šli do rodin jako „singl“ mazlíčci, samičky také jako mazlíčci, ale do páru k druhému papouškovi. Začlenění do nové rodiny ke staršímu papouškovi v obou případech proběhlo bez problémů.


Fotky