ZOO POD KOPCEM

www.lerl.info/parrots

Aktuálně

14.11.2017
Všechna mláďata žaků jsou již ve svých domovech.


Články

Zoomanuály

Kočkodrom

6. května 2013

hotovo

Bella roste jako z vody. Velká je zejména večer, když mi v posteli hledí z oka do oka ze vzdálenosti dvou centimetrů. S psama je kámoška největší, zvláště pak s welsh corgim.

Asi proto, že jsou skoro stejně vysoký, skoro stejně barevný a že corgi neumí tak rychle běhat jako borderky. Mají s Bellou několik her:
Hra první: Bella číhá schovaná na židli pod stolem a nic netušícímu, kolem procházejícímu, corgimu skočí za krk, corgi se lekne a Bella má radost.
Hra druhá: Bella leží na zádech a corgi se jí snaží vylízat díru do břicha. Bella ho při tom loví packama a má radost.
Hra třetí: Bella lítá po kuchyni jako řízená střela, corgi ji honí jako neřízená střela, nestíhá vybírat zatáčky a Bella má radost. Dneska ji hráli s takovým zápalem, že jsem myslela, že se probourají skrz dveře do ložnice.

Dlouho jsem vybírala škrabadlo, ale nic, co nabízí trh, mi vzásadě nevyhovovalo. Ne že by některá odpočívadla nebyla pěkná, ale máme moc vysoké stropy a navíc na volně stojící monstrum, co zabírá nezanedbatelnou část podlahové plochy, nejsou kapacity. Navíc se všude válí chuchvalce chlupů a pod nábytkem je třeba stírat. Nakonec jsem našla vhodný prostor nad počítačovým stolem. Je to přesně na opačné straně místnosti než papouščí klece, takže kočka nebude ptáky příliš stresovat.

K výrobě škrabadla byly zakoupeny:

  • 3 desky ze smrkové spárovky 60 x 35 cm,
  • dřevěný sloupek o průměru 5 cm (širší neměli),
  • několik balíčků bavlněné prádelní šňůry (sisalový provaz je parádnější, ale taky dražší),
  • úchyty na police,
  • a drobný šrot jako hmoždinky, vruty a očka.
testuje bytelnost provedení

Dřevěný sloupek jsem uřízla na vzdálenost mezi stolem a stropem s půlcentimetrovou rezervou a omotala prádelní šňůrou. Na zeď jsem přidělala držáky na police, v deskách jsem vyřízla kruhové otvory, vždy v pravém či levém předním rohu. Police jsem „navlékla“ na omotaný sloupek a celý jsem to postupně přišroubovala k připraveným úchytům na zeď. Do sloupku pod police jsem ještě navrtala kovová očka a přichytila skrz ně police vrutem. Sloupek drží mezi stolem a stropem na tření, rezervní mezeru jsem vycpala kolečkem ze stareho koberce.

Na výrobu kočkodromu jsem si musela nakonec vzít dovolenou, páč jinak by se ho ta ubohá kočka asi nedočkala. Ještě tam teda zbývá navěsit nějaký hračky, přisponkovat suchý zipy a ušít polštářky. Polštářky musí být sundavací a prací, jinak bychom měli za chvíli úplně bílou kočku. Disneyland totiž hrozně práší.

Kočkodrom se Belle dost líbí. Šplhá po něm s takovým nadšením, že jsem v pokušení jí zbudovat někde ještě jeden volně stojící sloup.

Jak už to při prvodílech bývá, mouchy lezou teprve postupně s používáním, takže podruhý bych police uchytila bytelněji. Zatím alespoň chodím se šroubovákem a dotahuju. To kotě sice váží sotva 2,5 kila, ale když letí nahoru, kočkodrom se třese v základech.

Dneska se mnou Bella uklízela papouščí klece, neb papoušci jsou na letním pobytu ve venkovních voliérách. Nasáčkovala se Zuzanám do budky a spokojeně tam usnula. Bylo to vtipné až do chvíle, než se vzbudila a vystřelila ven obalená hoblinama...

u papoušků v kleci


Zoomanuály

Zooblog