VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Skořápky

Skořápky jsou starý kouzelnický trik, kdy máme 3 kelímky otočené dnem vzhůru (zpravidla ořechové skořápky) a pod jeden schováme hrášek. Kouzelník skořápkami zamíchá a "náhodný dobrovolník" - v tomto případě papoušek, odklopí skořápku s hráškem.

Jestliže se na semaforu rozsvítí červená, automaticky šlápneme na brzdu. Kdyby ale světlo na semaforu bylo poloviční, nebudeme brzdit o nic pomaleji. Nezáleží na velikosti podnětu, reakce bude pokaždé stejná. Na tomto principu je také založen výcvik tohoto triku.

Potřebujeme 3 stejné kelímky, kterým provrtáme dno a dírkou provlékneme očko z provázku, za které bude papoušek kelímek zvedat. (Vybereme přiměřenou velikost kelímků).

Jeden kelímek označíme výraznou tečkou – puntíkem. Pod tento kelímek dáme pamlsek. Nejprve naučíme papouška dotýkat se zobákem značky na kelímku, a potom kelímek zvednout. (Odměnu dávejte pod kelímek tak, aby papoušek to viděl, rychleji pochopí, že má kelímek dát pryč).

Potom přidejte druhý kelímek. Odměňujte (a klikejte) pouze tehdy, když papoušek zvedne ten správný (označený tečkou. Odměna je samozřejmě vždy pod kelímkem se značkou). Nejdřív nabízejte označený kelímek blíž k papouškovi, později je dávejte na stejnou úroveň. Střídejte nepravidelně pravou a levou stranu. Jakmile si jste jisti, že papoušek ví, který kelímek má zdvihat, přidejte třetí a zase postup opakujte.

Posledním krokem je "vymizení" puntíku. Postupně tečku na kelímku zmenšujte, až bude tak malá, že ji obecenstvo nepostřehne (ale papoušek ji stále vidí).Trik můžete zjednodušit – papoušek správný kelímek pouze označí (dotkne se ho zobákem) a vy ho zvednete. Pak stačí papouška naučit dotýkat se zobákem tečky na kelímku.


Cviky s předměty