VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Otázky a odpovědi

Co je clicker training / výcvik s klikrem?
Clicker traning (CT) je jak výcviková metoda, tak výcviková filozofie. CT jako výcviková metoda je založena na teorii učení popsané B. F . Skinnerem jako Operantní (instrumentální) podmiňování. Termín CT pochází od Karen Pryor, trenérky delfínů, která tuto teorii představila široké veřejnosti v knize Don´t Shoot the Dog – Nestřílej svého psa.
Při CT cvičitel používá "značkovač" (ukazatel) události – obvykle předmět vydávající zvuk jako např. klikr – aby identifikoval požadované chování. Poté toto chování upevní odměnou, zpravidla pamlskem. Odměněné chování se pak bude s vyšší pravděpodobností objevovat častěji.
Chcete například papouška naučit zvedat křídla. Ve chvíli, kdy je náhodně zvedne, kliknete a papouška odměníte. Kliknutí znamená: "To, co děláš ve chvíli, kdy slyšíš kliknutí, ti přinese odměnu a tady už tvoje odměna přichází." Jestliže to uděláte pokaždé, když papoušek zvedne křídla, brzy se naučí, že zvedání křídel přináší odměnu a bude je zvedat častěji. Potom přidáte povel a cvik je na světě.

Proč clicker training tak dobře funguje?
Abychom úspěšně docílili změny chování, potřebujeme jak efektivní komunikaci, tak přesvědčivou motivaci. Jinými slovy: papoušek potřebuje vědět, co od něj chceme a musí to sám chtít udělat. Klikr poskytuje jedinečnou cestu, jak komunikovat, protože přesně označí požadovanou událost a tím, že následuje odměna, papouška povzbudíte, aby činnost opakoval. Papoušek s vámi spolupracuje dobrovolně, umožňujete mu dělat svá vlastní rozhodnutí, do ničeho ho netlačíte silou. Z pohledu vašeho papouška má množství her, ve kterých vás cvičí, abyste mu dávali odměnu, tím, že hádá, co chcete a pak vám to předvádí. Můžete doslova vidět, jak mu to v hlavičce šrotuje.

Co je klikr?
Klikr je malá plastová krabička s prohnutým plíškem, který po zmáčknutí vydá dvojité lupnutí. V Čechách (a počítám i na Slovensku) ho seženete obtížně. Ptejte se ve zverimexem na klikr pro psy (vyrábí firma Karlie), ale spíš budete úspěšnější na větších psích výstavách. Také se dá sehnat na internetu. Klikr lze nahradit čímkoli, co vydá krátký, vždy stejný a s ničím nezaměnitelný zvuk – víčkem od dětské přesnídávky, cvakacím koncem propisky, píšťalkou, mlasknutím jazykem o patro...
Proč nepoužívat místo klikru nějaké slovo, třeba "správně", "ano", "šikovný"...? Slova kolem sebe slyší papoušek celý den, ale zvuk klikru je jiný, jasný a zřetelný. Neuslyší ho jindy než při výcviku. Klikr také na rozdíl od slov neobsahuje žádné emoce, slova pronášíme pokaždé jiným tónem. S klikrem také lépe načasujeme označení požadovaného chování; než papouška slovně pochválíme, zpravidla už dělá něco jiného.

Proč učit papouška dřív trikům než něčemu užitečnému?
Vy i váš papoušek jste ve výcviku začátečníci. Vy se učíte jak učit, papoušek se učí jak se učit. Pochopitelně při tom naděláte nějaké chyby. Jestliže se ale jedná o "cirkusové číslo", komu to vadí? Když ale zkazíte něco důležitého, budete to obtížně napravovat.
Chcete, aby byl papoušek úspěšný, mnoho triků je lehkých a i začátečník je dobře zvládne.
Při výcviku něčeho legračního budete zpravidla v dobré náladě a ta je při cvičení důležitá. Nikdy necvičte unavení, nenaložení, nervózní.

Jak často a dlouho cvičit?
Běžná výcviková lekce trvá 3 – 20 minut, záleží, jak dlouho udrží papoušek pozornost a vy jeho zájem. Lepší je více krátkých lekcí než jedna dlouhá. Obvyklý průměr je 5 – 10 minut denně, 5 dní v týdnu. Také můžete odměňovat požadované chování vždycky, když se vám ho podaří zachytit.
Vyzkoušejte cvičení v různou denní dobu, abyste zjistili, která papouškovi nejlépe vyhovuje. Měli byste cvičit spíše před jídlem, aby měl o odměnu zájem.
Skončit s výcvikem byste měli dřív, než váš papoušek začne ztrácet pozornost (už je unavený nebo najedený). Každou lekci zakončete úspěchem, tedy něčím, o čem víte, že papoušek určitě udělá a vy ho budete moci odměnit.

Kde cvičit?
Kdekoli, kde se váš papoušek cítí bezpečně a pohodlně, kde ho nebude nic rozptylovat a bude se moci soustředit na vás. Můžete cvičit na bidle, ptačím stromě nebo stojanu, dveřích od klece, mobilním stojánku nebo opěradle od židle.
Až se papoušek ve výcviku "udomácní", můžete střídat různé prostory. Ale vždy mu dejte chvíli na prozkoumání okolí.
Některé chování potřebujete cvičit na rovném povrchu. Menší stůl je lepší než velký, máte papouška víc v dosahu.
Nejpohodlnější je pracovat s papouškem ve výšce mezi pasem a rameny, když stojíte. Pokud je papoušek příliš sebevědomý, mějte ho spíše ve výšce pasu, je-li naopak plachý, dejte ho výš k ramenům nebo dokonce do úrovně hlavy.

Jak cvičit víc papoušků?
Pokud máte víc papoušků, začněte s tím "nejlehčím", nejpřátelštějším a nejžravějším.
Jestliže si můžete vzít papouška na cvičení samostatně do oddělené místnosti, je to nejlepší. Když je ale nervózní a shání se po svém partnerovi, můžete ho cvičit v přítomnosti ostatních. Druhý papoušek může být v kleci nebo sedět opodál a sledovat výcvik. Má to i své výhody, papoušci jsou dobří imitátoři a často cvik okoukají. Také časem rozliší, že kliknutí patří tomu, kdo vzápětí dostává odměnu.


zpět