VÝCVIK S KLIKREM

www.lerl.info/clickertraining

Nastupování na ruku nebo bidlo

Papoušci raději přelézají na výše položená místa. Tudíž pokud chcete, aby papoušek nastoupil na vaši ruku nebo bidlo, podržte ji před ním trošku výš, než zrovna stojí. Pokud chcete, aby naopak sestoupil, dejte ruku s papouškem níž, než je místo, na které se má přemístit.
Pokud získáte ochočeného papouška, zpravidla už umí nastoupit na ruku nebo prst, když ho dostanete. Pak máte o práci méně.

Nastupování na ruku
Podržte prsty u sebe, palec v dlani. Přibližte ruku k papouškovi tak, aby na ni mohl nastoupit čelem a udělal při tom krok vzhůru. Menšímu ptáčkovi nabídněte prst. Rukou nehýbejte, držte ji v klidu. Papoušek může nejdřív otestovat zobákem, jestli je vaše ruka pevné a bezpečné bidlo.
Poku hned nastoupí – klikněte a odměňte, pochvalte. Pokud ne, lákejte ho vodící tyčkou (cílení). Nebo odměňujte malé krůčky vedoucí k cíli: zvedne nohu – klik, odměna; položí na vaši ruku jednu nohu – klik, odměna; přenese na ni váhu – klik, odměna; přesune druhou nohu – klik, odměna.
Když poprvé nastoupí k vám na ruku, nehýbejte se; zvlášť pokud je to ještě mládě, které neumí dobře držet rovnováhu, nebo pokud je plachý, abyste ho nevyplašili. Ještě jednou ho pochvalte a odměňte, zatímco sedí na vaší ruce. Potom ho nechte sestoupit zpět na místo, odkud jste ho vzali (ruku dejte níž). Zase klikněte a odměňte.
Pokud má papoušek tendenci hned po nastoupení z vaší ruky seskočit, odměňujte ho za delší a delší dobu, kdy u vás vydrží.
Jakmile umí dobře nastupovat a sestupovat a získá jistotu, můžete se s ním začít pohybovat. Cvičte nastupování a sestupování na různá místa v bytě. Také cvičte vyndavání z klece a ukládání do klece. Jakmile papoušek cvik zvládá, odložte klikr, ale pokračujte v odměňování. Je to snadný a přirozený cvik, proto pochvala jako odměna stačí (ale příležitostně dejte i pamlsek).
Jestliže papoušek umí nastoupit na vaši ruku, neznamená to, že to automaticky bude dělat s každým. Ostatní členové rodiny si to musí nacvičit sami. Můžete ale být poblíž a ze začátku klikat a odměňovat vy.

Nastupování na bidlo
Postupujte stejně jako při nastupování na ruku. Zase je důležité, abyste bidlo drželi v klidu.

Z neznámého bidla může mít papoušek strach, pak používejte na přenášení jedno nebo dvě, které zná a je na ně zvyklý. Pokud se bidla bojí, postupujte pomalu a odměňujte malé krůčky: podívá se na bidlo – klik, odměna; přibližujte ho postupně k papouškovi, za každé přiblížení – klik, odměna...
Bidlo stejně jako ruku podržte před papouškem trošku výš, aby při nastupování udělal krok vzhůru.

Přenášení agresivního papouška
Pokud se vás papoušek snaží při výcviku kousnout, nedávejte najevo strach (tím ho vlastně odměníte). Pokud máte „málo“ rukou, požádejte někoho, aby klikal a podával pamlsky za vás.

1. vyberte dostatečně dlouhé bidlo (aby na vás papoušek nedosáhl, ale abyste ho na něm bez problémů mohli přenášet a aby se vám s ním dobře manipulovalo). Když papoušek nastoupí, držte bidlo šikmo tak, aby papoušek seděl na vyšším konci. Většina papoušků nebude chtít lézt po bidle dolů. Pokud přesto začne slézat, chyťte tyč na opačném konci, otočte ji a opět šikmo podržte (papoušek je opět na vyšším konci). Opakujte to tak dlouho, až ho přestane bavit stále slézat dolů.

2. Nebo můžete použít dvě bidla. Jakmile se papoušek po jednom k vám rozběhne,dejte mu druhé do cesty tak, aby na něj musel přelézt. Zase to opakujte tak dlouho, až ho to přestane bavit.

3. Také si můžete na bidlo navléct uříznutý konec plastové lahve, podobně jako chránič ruky na kordu.

4. Nebo si udělejte bidlo ve tvaru písmene T. Když pták nastoupí, postavte ho svisle. Pokud by se přece jen natahoval dolů po vaší ruce, můžete na rukojeť ješte navléct nějaké plastové kolečko (jako chránič).


Cviky s předměty