AGILITY

Křížení - druhy

Při běhu na parkuru se vždy naskytne chvíle, kdy potřebujete přeběhnout na druhou stranu psa a vést ho po druhé ruce - pokud s ním neběháte stále u levé nohy :-). Je proto vhodné vědět, kdy a jaký způsob přeběhnutí se vám na trati hodí. Momentálně jsou nejpoužívanější tři druhy křížení:

Křížení za psem (rarecross)

Tento prvek se používá hlavně u rychlejších psů či na místech, kde psa potřebujete mírně strhnout do strany. Je pravda, že tady psa pouštíte před sebe a on a je tudíž méně pod kontrolou. Pokud ale tento způsob křížení zná, je to výhodou, poněvadž Vám občas nic jiného nezbyde. A jak by to vypadalo, kdyby všichni běhali se psem vedle sebe nebo za sebou?
Pro křížení za zády psa (nyní už jen jako RC), jak jsem už říkala, je nutné, aby vás váš pes uměl předpěhnout, jinak vytlačíte psa z překážky. Tedy, je dobré učit to psa z rozeběhu (např. z tunelu). Posadíte ho před tunel a vyrazíte s ním. Na následující překážce ho necháte předběhnout a přeběhnete na druhou stranu a vydáte povel, kterým upozorňujete psa na změnu směru - "jméno, sem, stranový povel, důraz na povel - hóóóp". Pokud vám pes zatočí na špatnou stranu cvik opakujete. Kdž pes zatáčí, měl by už před překážkou tzv. vyměnit nohy, aby se už točil dopadal správně.
Je možné učit to i na tunelu, ale zde Vás pes nevidí a tak křířžení musí proběhnout ještě než pes zmizí v tunelu. Stejně jako u skokovky voláte na psa.

Otočka na čelo (francouzská otočka - FO)

O této otočce se vedou debaty, jestli je francouzská nebo belgická. Já nevím odkud to mají ostatní, ale já osobně jsem tento prvek označila za fr. otočku poté, co na mistrovství světa v Helsinkách Francouzs Olivier Adyns točil na čelo po kladině a málem nakopl svého psa. Spíše se ale setkáte s termínem belgická. Nicméně tato otočka se používá, pokud jste někde dříve než pes a potřebujete si ho třeba pohlídat, aby vám neutekl na špatnou překážku. Správně provedená točka na čelo bývá pomalejší než správný RC. Výhodou této výměny je, že máte psa stále pod dohledem. Je dobré si ji nejprve vyzkoušet nanečisto, zvláště začátečníkům dělá problémy. Lze s ní začít jak na skokovkách tak na tunelu. Dáte si drobný náskok a po první překážce uděláte otočku a vyběhnete dál. Toto křížení se nedá praktikovat na rovince pokud Vám bude vadit, že psa zabrzdíte nebo dokonce zastavíte, ojediněle dochází i ke srážkám.

frontcross ( FC )

Točení, snadno zaměnitelné s FO, ale jsou zde drobé rozdíly. U FC se točí až u následující překážky, kdežto u otočky na čelo točíte kdekoliv jinde, hlavně, když se Vám podaří těsně se srazit se psem :-)

slepá otočka (blindcross, belgická otočka)

Spíš používaný název francouzská otočka nebo jednoduše "na záda". Je to asi u nás nejmladší a nejměně používané křížení. Bývá dosti riskantní - psovi přebíháte před čumákem a ztrácíte s ním kontakt. Pokud však potřebujete rychle změnit stranu, je to ideální a dokonce bezpečnější pro člověka, protože se Vám zde nohy nedostanou do rotace.
Vypadá to jako křížení za psem, ale provedené před psem (nejčastěji využívané u tunelů). Pošlete psa do zahnutého tunelu a plynule přeběhnete na druhou ruku bez otáčení. Lze to samozřejmě provést i u jiných překážek, ale nebývá to tak časté. Když ale psa tvrdě naučíte, že na povel vždy musí přeběhnout k druhé ruce, může to pomoct i v mnohém stahování. U těchto pokusů dochází hlavně ke zpomalení psa, shazování a popírá to veškerý body - language. Tedy má to svá plus i mínus, jako všechno a někomu holt sedí víc toto a jinému něco jiného :)


Používají se i jiné, ale nehodí se do každé trati:

Lead Out Pivot (LOP)

Tento druh točení se používá nejvíce na startu. Vypadá to jako start na přivolání (oranžová čára), ale liší se opět drobnými rozdíly. Je to takové spojení startu na přilování a otočky na čelo. Při LOP nestojíte při rozběhu proti psovi, ale startujete jakoby směrem, kterým pes vybíhá. Uděláte jeden, dva kroky a pak se otočíte (na čelo) a tím se dostanete na ruku, kterou potřebujete a nechcete přitom, aby pes skákal 2. překážku šikmo. Využijete ji jako v-set, pohlídáte si obtížné místo na začátku parkuru. Nezpomalujete psa, jako kdybyste chtěli provést otočku na čelo.