AGILITY

Klasické sequence

Učit psa takovéto sequence je velmi důležité pro plynulejší průbeh trati. Člověk se může v závodě soustředit na těžší prvky, které pes nezná a nechat ho samostatně řešit nacvičené sequence.
Je to jako když se učíte cizí jazyk. Pokud umíte samostatná slovíčka, nejspíše se nějak domluvíte, ale pokud znáte fráze, hovor půjde plynuleji a můžete se připravovat na těžší pasáže. Přemýšlet nad jednotlivými slovy je přeci dost zpomalující, ne? :)

Pro velké psy doporučuji nezačínat skákat před 14 měsícem. Zbytečná zátěž na kosti psa se vám určitě nevyplatí, pokud chcete, aby vám pes vydržel, co nejdéle běhat. Ani s malým psem a už vůbec ne s těžkým plemenem nezačínejte moc brzo. Radši naučte psa pořádně reagovat na váš pohyb, povely, soustředěnosti.

Vždy postupujte od lehčího a postupně přidávejte, jak zátěž tak obtížnost. Zbytečně spěchat se nevyplácí. Chyba ve výcviku se stane jedna dvě a psa to pak učíte déle než by bylo nutné.

rovinka

Asi byste řekli, že to přeci není žádný prvek, ale divili byste se kolik psů má problémy překonat jen tři překážky v rovině za sebou. Postavte postupne tři, čtyři, pět překážek za sebou a trénujte různé pozice, ze kterých startujete. Od první překážky, od druhé, od psa....nejlepší je za poslední překážku dát něco, za čím by pes táhnul. Pokud mu ale hážete míček bývá výhodou mít u sebe pomocníka, který míček po poslední překážce hodí místo vás. Z vlastní zkušeností vím, že v běhu se těžko míří a to se pak člověk trefí do naprosto neočekávaných míst :) Navíc když bojujete se schazováním, tak je důležité psa za poslední schozenou neodměnit a nejprve to opravit. Vtom vám také pomůže druhá osoba, která položenou hračku buď sebere nebo vůbec nehodí.

vlásenka

Tento prvek nazývaný též řada je velmi oblíben. Dnes už není žádným problémem, ale v dřívějších dobách se nevědělo, jak na něj. Dnes existuje jedna metoda nácviku a to z rovinky. Nejprve dáte tři, čtyři do roviny a proběhnete na obě ruce. pak je mírně sešikmíte a opět proběhnete. Toto párkrát zopakujete a pokaždé o něco našikmíte překážky až vám zůstanou v tzv. vlásence.

Pokud tedy psa učíte z rovinky, nemělo by vám dělat problém křížit za ním (rarecross). Občas se v parkuru objeví nějaká pastička (překážky mohou být nějak natočené, bude v cestě stát překážka mimo pořadí..) a budete si muset psa ohlídat. V tom vám pomůže frontcross. Opět si to pilně nacvičte jinak hrozí oběhnutí prostřední překážky nebo naopak brzké ztažení a tedy odmítnutí.
Tento prvek snad nejde dělat jinak než pomocí slepých toček. Když se obrátíte k psovi čelem, stahnete ho k sobě a couváte, aby pes měl kam běžet. Jakmile proběhne mezi překážkami uděláte ještě tak dva kroky, otočíte se po směru běhu a pokračujete. To samé opakujete při dalším stažení. Čím je pejsek zkušenější, tím můžete dřív vysílat po stažení na následující překážku.
Tento prvek je opravdu těžký. Narazila jsem na něj v jednom parkuru pana Grygara. Lidé to řešili různě. Asi nejbezpečnější metoda je zaběhnutí za obě překážky a točení. Ovšem je to pomalé a hodí se to spíš k malému či ne tak rychlému psovi.
Další varianta vedení přes druhou překážku na distanc a FC před třetí. Chce to tělem psovi zabránit ve skočení té první. Ovšem opět je to časově náročné a musíte přidat.
Na třetí variantu musíte mít zkušeného psa a prvek mít už vyzkoušený. Dráha psovoda je zde nejkratší, proto by to mělo být nejrychleší. Vedete přes první překážku, proběhnete mezi 2. 3. překážkou, za třetí děláte FC a opět vedete psa na "distanc". Nebezpečné je na začátku abyste svým pohybem psa nestrhli na druhou překážku.

francouzská řada

Francouzská řada se skládá ze dvou protilehlých vlásenek (řad), ovšem běhá se na nich takové S. Všechny varianty jsou trenink na časování. Vždy musíte jít naprosto přesně, vyčkat si a nevytlačit psa ze překážky nebo ho nestrhnout.

Tato sequence se dá běžet dvěma způsoby. Buď křížítete vždy za psem (rarecross) a vždy ho stahujete na rameno. Hlavní nebezpečí - psa vytlačíte ze skokovky brzkým přběhnutím. Proto by měl pes i vy umět tyto prvky bez potíží, aby vás to pak v trati nezaskočilo.
Psa na skokovku vysíláte a křížíte na čelo před skokovkou (frontcross). Tady se naopak stává, že psa moc stahnete. Je tu tedy velmi důležité časování.
Třetí sequence je velmi těžká na orientaci v prostoru. Velmi snadno se může stát, že se ocitnete úplně někde jinde než jak jste si to na slepo procházeli. Hodně si to natrenujte nejprve bez psa, ať ho pak zbytečně nematete. Pokud se vám nedaří a bežíte už po několikáte, bývá tendence psa strhávat ještě než skočí, popřípadě točí těsně nad překážkou a shodí. Nechte ho tedy pro začátek udělat i větší oblouk. Až bude zkušenější jistě je rychle odbouráte.

jetel

Tato cvičení jsou poměrně jednoduchá. Jako první překážku se dá použít tunel na rozběhnutí. Řekla bych, že to patří mezi první prvky, které můžete psa učit. Jediné, co je důležité, je vést ho v klidu. Sice to vypadá, že pes pořádně neběží, ale to naopak vy stojíte na místě. Nemá smysl psa moc honit, poněvadž je nebezpečí, že jak se bude snažit vám vyhovět špatně si odměří a shodí.

Jak jsem psala, začněte třeba z tunelu. V zatáčce veďte ramenem a čekejte než pes všechno skočí. Před prostředí můžete udělat FC a v druhém točení to samé. Jakmile se začnete točit dřív než za třetí překážkou, může se stát, že tím psa strhnete k sobě.
Také lze vést s RC, ale není to tak efektivní.
To to je jen podobná variace, kdy nezačínáte na prostřední překážce, ale na boční. Tím se křížení stává trochu obtížnějším, ale jinak vedete víceméně stejně jako u předchozí.

čtverec a dvojitý čtverec

Pro nácvik je nejprve důležité, aby pes alespoň trochu ovládal tupé úhly. S těmi lze začít na otočce o 180 stupňů jako je u vlásenky a postupně ztěžovat. Opět ze začátku nechte psa udělat před překážkou větší oblouk, ať se srovná a zase postupně zkracujte. Když pes už tento prvek ovládá sám, přidejte otočku na čelo za druhou překážkou.

V těchto sekvencích si asi moc nezaběháte. nejdůležitější opět je, abyste vyčkali až do chvíle, kdy je pes opravdu srovnán na další překážku, jinak se vám může stát, že trefí jinou
Při stahování mezi překážkama opět použijem FT. Bohužel u rychlejšího psa to musí být provedeno velmi svižně a tak je možné, že se dotanete do situace, kdy celou trať půjdete pozadu. To sice nevadí, pokud se dobře orientujete v prostoru.
U dvojitého čtverce je ohromné množství variant, které se dají běžet. Tato jedna z nich. Nejprve psa rozběhnete na rovince tří překážek, kdy ve skutečnosti běží do prázdna a točíteho velkým obloukem o 270° Pokuste se ho ještě před třetí překážkou upozornit, že bude točit, abyste zkrátili oblouk. Pak následuje srovnání na 5. překážku, kde musíte počkat a nevytlačit ho z ní. Po 6. překážce opět psa srovnejte, aby neutek do cíle. Konec už je jednoduchý.

hodiny

Tento prvek spíš než na ovladatelnost psa je zkouškuou psovoda. Pro mě bylo vždy nejtežší zůstat v klidu a nehnat psa zbytečně do větší rychlosti, protože pak schazoval. Ono se může zdát, že běží pomalu, ale to jen proto, že vy téměř stojíte. Tedy zkuste zůstávat v klidu a plynule navádět psa na překážky, přičemž opisujete na zemi menší kolečko. Nehnat se od překážky k překážce, ale naopak rovnat psa, aby neskákal zbytečně šikmo a nědělal velké oblouky.
Vzdálenost mezi překážkami se dá měnit. Tím učíte psa správně měřit skok. Také měňte vzdálenost, na kterou ho navádíte. Jednou zkuste procházet těsně u překážek a jindy zase buďte dál.